Zapojte se: Jak připomenout Bohumila Hrabala na stejnojmenném náměstí?

26. Dubna 2020

Do konce roku 2020 se začne hledat urbanistická a architektonická podoba náměstí Bohumila Hrabala. To vznikne nově mezi plánovaným polyfunkčním projektem One Palmovka a ulicí Na Hrázi. Všechny zainteresované strany od první chvíle usilují o to, aby součástí náměstí byla také umělecká instalace odkazující k tomuto světoznámému spisovateli.

Co má dílo zdůrazňovat? Osobnost, nebo tvorbu? Jeho proslulý humor či snad význam pro českou kulturu? Má jít o plastiku, audiovizuální instalaci nebo kreativně pojatý městský mobiliář a další prvky budoucího náměstí?

Zajímá nás váš názor. Proto jsme vedle jiných aktivit připravili on-line průzkum. Zapojit se do něj můžete až do konce května.

Abychom vám usnadnili orientaci v tom, jaké typy umění současná výtvarná scéna nabízí, vybrali jsme společně s kurátorkou Galerie hlavního města Prahy Marií Foltýnovou několik ukázek uměleckých děl realizovaných ve veřejném prostoru během posledních deseti let u nás i v zahraničí. Nejde ani zdaleka o vyčerpávající výběr stylů, směrů a rukopisů soudobých tvůrců.

Velmi nám ale pomůže, když budete ukázkami inspirováni ve svém uvažování, jaká umělecká instalace ve veřejném prostoru by Bohumilu Hrabalovi odpovídala nejlépe. Souzněla s ním. Předem děkujeme i za to, že se s námi podělíte nejen o svůj názor na formu, ale také obsah a smysl budoucího uměleckého díla.

Průzkum mezi vámi, zejména občany a návštěvníky Prahy 8, nám dá vodítko pro to, jaké současné autory máme oslovit. Z nich bude vybrán vítěz, který se stane součástí architektonického týmu.

Projekt náměstí tak bude vznikat souběžně s uměleckým dílem. A to je konstelace, která se v Praze už dlouho neodehrála. Podle odborníků to dává šanci, aby na Palmovce vzniklo skutečně mimořádné dílo – ztvárnění veřejného prostoru. S jeho dokončením počítáme do roku 2025. Podobu bychom rádi zveřejnili do roku 2022.

Chcete se zapojit? Stačí kliknout sem. Nebo vložit do vyhledávače adresu: https://bit.ly/HrabalPalmovka2020

Výsledky samotného průzkumu zveřejníme v létě  na webu PalmovkaTEĎ (www.palmovkated.cz) i v médiích Městské části Praha 8.

Předem děkujeme za váš čas i inspiraci!

Tým PalmovkaTeď!

 

ZAPOJTE SE
Staňte se součástí Palmovka Teď
CHCI BÝT SOUČÁSTÍ