Jak vidí Palmovku Libeňáci?

29. Ledna 2018

V roce 2018 se Palmovka začíná měnit v moderní centrum Prahy 8. O úpravě veřejného prostranství v okolí stanice metra při křížení ulic Zenklova a Na Žertvách diskutovalo přes 50 zájemců s místostarostou Prahy 8 Petrem Vilgusem, Filipem Tittlem za UNIT architekty a Petrem Návratem z ONplan.

„Chceme s lidmi mluvit o důležitém místě nejen pro osmou městskou část nebo Libeň, ale pro celou Prahu. Palmovka má neuvěřitelný potenciál už jen tím, že je to spádová oblast pro 15 tisíc lidí. Libeňáci a Osmička si zaslouží revitalizaci toho místa. Proto společně připravujeme kroky, které ke zlepšení povedou, a to už letos,“ říká místostarosta městské části Petr Vilgus.

„Revitalizace Palmovky je skutečně velký projekt, pro který Magistrát vysoutěží koordinátora pro rozvoj tohoto území. Jeho úkolem budou jednání ohledně urbanistických a dopravních návrhů, majetkových vztahů, komunikace s občany, živnostníky a developery. Výsledkem bude návrh, který určí definitivní podobu Palmovky na dlouhá desetiletí dopředu. Osmička může být vzorem pro další podobně komplikované projekty v Praze,“ uvedl dále Vilgus.

„Kromě intervence do Palmovky, pod čímž si lze představit nový mobiliář, kavárnu ve veřejném prostoru či infocentrum s rozhlednou, která se bude realizovat již letos, připravujeme velký projekt revitalizace prostranství před budoucím sídlem Úřadu MČ Praha 8,“ podotkl Filip Tittl, architekt.

V rámci hodinového workshopu měl každý možnost říct, co by na Palmovce nemělo chybět a co naopak nechce. Zajímavým návrhem, který padl, bylo např. zřízení kolonády v ulici Na Žertvách. Lidé také chtějí sjednotit povrchy v okolí křižovatky nebo dostat na Palmovku výrazně větší počet stromů včetně stromořadí. Diskutující se také víceméně shodli na potřebě zahrnout do nového projektu dnes nevzhledné vyšlapané cestičky, které vznikají při zkracování si cesty na tramvaj nebo metro, a odstranění betonových zátaras. Někteří z přítomných volali po fontáně nebo jiném vodním prvku.

„Zpětnou vazbu lze odeslat do 18. února i skrze online platformu www.palmovkated.cz. V budoucnu na těchto webových stránkách obyvatelé Prahy 8 naleznou veškeré informace o chystaném rozvoji, přehled plánovaných investičních záměrů soukromých i veřejných investorů, ale i seznam akcí a dalších možností, jak se do rozvoje Palmovky přímo zapojit,“ doplňuje informace Vilgus.

Více informací poskytuje výstava Palmovka TEĎ instalovaná v prostoru před Komerční bankou do 19. února. Ve čtvrtek 15. února budou od 15 do 19 hodin přítomni také autoři návrhů, UNIT architekti.

Fotografie ze setkání jsou dostupné na Facebooku městské části Praha 8 a ve Foto a videogalerii MA21.

ZAPOJTE SE
Staňte se součástí Palmovka Teď
CHCI BÝT SOUČÁSTÍ