Do 4. listopadu probíhá v Divadle pod Palmovkou 4. ročník mezinárodního festivalu divadel střední Evropy Palm Off Fest. Novinky z divadla i festivalu představují v ArtCafé ředitel a umělecký šéf divadla Michal Lang, dramaturg Ladislav Stýblo a herci Jan Teplý a Natálie Šilarová.
Divadlo pod Palmovkou získalo letos v anketě Divadelních novin ocenění Divadlo roku 2018 a zvítězilo rovněž v kategorii inscenace roku se Shakespearovou hrou Něco za něco v režii Jana Klaty. V současné době žije plně novou sezónou – režisér a umělecký šéf Michal Lang intenzivně zkouší svou novou autorskou hru Happy Chicken CZ – Drůbeží farma, která bude uvedena u příležitosti oslav 30. výročí sametové revoluce, Tomáš Dianiška s Igorem Orozovičem absolvovali premiéru své nové hry podle skutečného příběhu Bezruký Frantík a již čtvrtým rokem v divadle probíhá mezinárodní festival divadel střední Evropy Palm Off Fest..
„Příběh Bezrukého Frantíka je úžasně dojemný a krásný, ostatně samotný osud reálného předobrazu postavy byl neuvěřitelný a úžasný,“ hodnotí první premiéru sezóny 2019/2020 ředitel a umělecký šéf divadla a spokojeně dodává: „Mám z představení velkou radost a má taky velký úspěch u diváků.“
Michal Lang je v divadle od roku 2013, kdy scénu postihly povodně, takže ve zrekonstruovaném divadle mohl svou úspěšnou vizi začít prosazovat až od sezóny 2015. Těžké začátky však byly letos vykoupeny prestižními oceněními. „Nebylo to rozhodně nic snadného a ocenění nám kromě povzbuzení potvrdilo správnost našeho uvažovaní o divadle,“ konstatuje dramaturg Ladislav Stýblo a vyzdvihuje výkon hereckého souboru: „Myslím, že v dnešní době patří mezi nejsehranější divadelní tělesa v Praze.“
„Jdeme cestou moderně provedené klasiky, doplňované současnými tématy a hrami, to je základ, na kterém jsme postavili všechno ostatní,“ prozrazuje ředitel scény ke své současné koncepci a dodává:
„Všechno se ale vyvíjí, publikum se proměňuje. Některé komedie nám nevyšly, na druhou stranu drama Laskavé Bohyně, které pojednává o těžkém tématu a zároveň odkazuje k současnému neutěšenému stavu v Evropě, bylo do konce první sezóny vyprodané a má už kolem 50 repríz.“ Podle herce Jana Teplého klade současná dramaturgie Divadla pod Palmovkou, kde hostují i oceňovaní zahraniční režiséři jako Jan Klata, větší důraz na fyzickou práci s tělem než bylo dřív v české činohře zvykem: „Například Faust je pro mě jedno z nejtěžších fyzických představení, které jsem kdy zažil,“ prozrazuje herec, známý také z filmů nebo televizních seriálů.
„Happy Chicken CZ – Drůbeží farma je hra veskrze současná a všechno, co v ní najdete, je pravda,“ charakterizuje svou novou autorskou hru, která bude mít premiéru 15. listopadu, její režisér Michal Lang. Hra se odehrává ve fiktivním městě Český Bruntál a podle autora odráží, kam jsme v naší společnosti došli za 30 let svobody a demokracie. „Kromě reflexe každodenního dění zároveň odhaluje mechanismy manipulace, kterých jsme v poslední době svědky,“ prozrazuje o hře její autor.
Roli Romky z drůbežárny ztvárnila Natálie Šilarová, která při zkoušení rovněž čerpá z vlastní životní zkušenosti: „Romové nemají v současné době dost příležitostí normálně pracovat a pokud nějaké mají, musí o ně bojovat a je to pro ně dost těžké,“ říká herečka a ke své postavě dodává: „Je drsná a silná a samotnou mě velmi inspiruje.“ Podle představitele hlavní postavy Jendy Jaroty Jana Teplého jde o sondu do dnešního myšlení, které nás čím dál víc limituje: „Určitě by bylo fajn, kdybychom mohli k třicetiletému výročí revoluce hrát hru s jiným tématem, ale vyšlo to na černou komedii.“
Ředitel a umělecký šéf Divadla pod Palmovkou přivedl do divadla nový festival středoevropského divadla Palm Off Fest, který nabízí českým divákům možnost poznat jinak u nás ne příliš známou polskou, maďarskou nebo slovinskou divadelní produkci.
„Měl jsem pocit určité jednostrannosti – u nás je rozevřený deštník německého divadla, které všichni pojímají za svůj vzor. Když se ale podíváte z většího odstupu, zjistíte, že divadelní Evropa je velmi bohatá. Například Polsko má jednu z největších a nejzajímavějších divadelních scén v Evropě, i když po nedávné změně politické scény dostalo tamější divadlo dost na frak,“ komentuje umělecký šéf Divadla pod Palmovkou. Kromě polského divadla bude na letošním ročníku festivalu hostovat mladý maďarský dramatik a režisér Kristóf Kelemen, divadlo Mladinsko Slovensko Gledališče ze Slovinska nebo Slovenské komorné divadlo z Martina s představením Biologie Politika aneb Fouché.
Zdroj: rozhlas.cz