Nepřístupné budovy se otevírají i na Palmovce

21. Června 2021

Mottem festivalu je Architektura pro všech- ny, prohlídky budov jsou totiž určené pro širokou veřejnost, včetně rodin s dětmi a například osob se zrakovým a sluchovým postižením. Vstup do budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace. Program sledujte na: www.openhousepraha.cz.

Na území osmé městské části představí organizátoři festivalu veřejnosti jedenáct objektů v Karlíně, Libni a Starých Ďáblicích. K festivalovým novinkám v Praze 8 patří barokní Löwitův vodní mlýn, Karlínská sokolovna a Nová libeňská synagoga, jedna z nejpůsobivějších libeňských staveb, která se v současnosti využívá ke kulturním akcím i bohoslužbám. Dalším festivalovým lákadlem je dům Za Poříčskou bránou 7. Původně bytový pavlačový dům s neorenesanční fasádou na Florenci po letech chátrání znovu ožívá díky interaktivním divadel- ním představením, výtvarným instalacím nebo kavárně.

V Libni se nachází velké množství zajímavých staveb, do programu je letos nově zařazen i ateliér studia Olgoj Chorchoj. Svým vzhledem nenápadná funkcionalistická stavba na Libeňském ostrově je obklopena zahradou s uměleckými díly. Malý sochařský ateliér vznikl v roce 1930 jako zázemí pro vybudování pomníku J. A. Komenského, který měl zpracovat sochař Jan Štursa. Ten ale spáchal sebevraždu dřív, než byl ateliér dokončen a zakázku na pomník po něm převzala dvojice sochařů Jan Lauda a Václav Žalud. Pomník nakonec nebyl nikdy realizován. O mnoho let později měl být ateliér zbourán, aby ustoupil plánované olympijské vesnici. Nestalo se tak zásluhou sochaře Zdeňka Němečka, který demolici opakovaně odsunul, až nebyla nutná. Dnes o ateliér pečuje jeho syn, který jej využívá jako sídlo svého designérského studia.

O kousek dále se nachází také dvě reprezentativní stavby, ve kterých sídlí přímo Úřad městské části Praha 8. Jedná se o Libeňský zámek a Grabovu vilu. V zámku bude k vidění kaple, která kdysi sloužila jako katolický kostel celé Libni, a kromě ní bude v rámci festivalu zpřístupněno i malé nádvoří a ob- řadní síň. Grabova vila ukáže cenné reprezentační prostory včetně zimní zahrady.

Zdroj: MČ P8

ZAPOJTE SE
Staňte se součástí Palmovka Teď
CHCI BÝT SOUČÁSTÍ