Nora láme rekordy

27. Března 2019

CENĚNÉ DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ NORA LÁME REKORDY

„I bezelstné hrdinky mívají svá tajemství“……. jedna z velmi oblíbených divadelních inscenací NORA, která se představila na prestižních českých festivalech, Tereza Dočkalová získala za roli cenu Thálie 2017 a Jan Nebeský získal za režii Cenu Divadelních novin 2016/2017 v kategorii činoherní divadlo má za sebou úspěšných 60 repríz, což je rekordní počet tohoto představení na porevolučním českém divadelním poli.

Od sametové revoluce v roce 1989 se Ibsenova NORA uváděla pouze v pěti českých divadlech a ani v jednom se nepodařilo dosáhnout takového počtu repríz. Inscenace se dožila maximálně 25 uvedení.

Zpracování hry Divadla pod Palmovkou bodovalo také na festivalech Divadelní svět Brno, Dream factory Ostrava, Divadlo evropských regionů Hradec Králové, Divadelní Flóra Olomouc nebo v Plzni na Festivalu Divadlo. Pro velký úspěch uvádí Divadlo pod Palmovkou ve vybraných termínech představení s anglickými titulky. Autorem hry je Henrich Ibsen norský básník a dramatik. V hlavní roli exceluje Tereza Dočkalová, která za roli Nory získala cenu Thálie 2017 za mimořádný divadelní jevištní výkon. Dne 29. 3. 2019 se uskuteční již 61 repríza a do konce letošní divadelní sezóny ji můžete shlédnout ještě v termínech 16. dubna, 31. května a 12. června vždy od 19:00 hodin. Vstupenky k dostání na pokladně divadla a online.

Dramaturgyně inscenace, Daria Ulrichová, k rekordnímu počtu repríz dodává:

„Proč se tím tak chlubíme? Proč se tak radujeme?  Máme důvod, není to totiž vůbec obvyklé. Jistě, Ibsen je velký autor. Jeho dílo je divadelníky ceněno a v posledních desetiletích zažívá comeback na všech světových scénách. Kdo se rozhodne inscenovat Ibsena, dává najevo ambice a uměleckou sebedůvěru.  Ale málokdy se podaří, aby výsledná inscenace udělala radost i obchodnímu oddělení, protože se zařadila mezi divácké tituly. Nejmenovaný činitel našeho divadla případně prohlásil:  „Probůh, Nora? To je přesně tam, kde nechceš skončit.“  Svěřil se nám ovšem, až po úspěšné premiéře. K pochybnostem měl oprávněný důvod, Ibsenovy inscenace často nedožijí příští sezóny.  Proto i panuje dosti rozšířené přesvědčení, že Ibsen může možná udělat radost kritikům, těžko divákům.  Proč naše Nora může zajmout – je vtipná, je sarkastická, je nekorektní, je i dojemná.  A má téma, které se až bolestně trefuje do dnešní doby.  Nevážně vážně o pádu jedné generace.“

Zdroj: Divadlo pod Palmovkou

ZAPOJTE SE
Staňte se součástí Palmovka Teď
CHCI BÝT SOUČÁSTÍ