Palác Svět přestává být ruinou – práce zdárně pokračují

4. Září 2018

Rekonstrukce libeňské památky, „Hrabalova“ Paláce Svět, úspěšně pokračuje. Budova má nové okapy a na řadě jsou nová okna, jejichž podobu majitel Crispino v těchto dnech řeší s památkáři.

Ačkoli by se na první pohled mohlo zdát, že Palác Svět v pražské Libni nadále chátrá, opak je pravdou. Práce na rekonstrukci celého objektu, které započaly v květnu 2018, zdárně pokračují. „V půlce prázdnin jsem byl opět zkontrolovat, jak pokračují práce na rekonstrukci významné památky, ,Hrabalova´ Paláce Svět. Musím konstatovat, že pan majitel Crispino plní sliby,“ komentuje rekonstrukci místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus, který se o zvelebení památky dlouhodobě zasazuje.
O prázdninách proběhl kontrolní den s památkáři a došlo k revizi zadaných úkolů. „Zejména došlo k odizolování střech, kterými zatékalo. Bylo zde nainstalováno jedno okno, jehož typ by chtěl pan majitel umístit v celé budově, jako ukázka pro památkáře. Památkáři však požadují nějaké úpravy a v současné době se hledá kompromis mezi co nejvěrnější kopií oken a technicko-finančními možnostmi,“ popisuje průběh schůzky Vilgus, který apeluje na památkáře, aby své požadavky zmírnili.

V druhé polovině letních měsíců byly na Paláci instalovány okapy, kterou jsou v souladu s požadavky památkářů, českou firmou. Italští dělníci se ke stavbě vrátí 7. září. V září rovněž přijede na kontrolu pokračujících prací majitel Crispino.

Rekonstrukce budovy by měla být dokončena na podzim příštího roku. „Přiznám se, že jsem tomu nevěřil, nicméně nyní začínám být optimistou,“ glosuje Vilgus a pokračuje: „Opravou Světa se plní předsevzetí radnice, která si na začátku volebního období v roce 2014 dala za cíl oživit dlouhodobě nevyužité budovy. Podařilo se mi najít budoucnost pro Invalidovnu, dočasné i definitivní využití pro Karlínská kasárna. Za velký úspěch považuji také využití deset let prázdného městského domu Za Poříčskou branou 7 na Florenci, kde nyní působí divadlo, recyklační dílna a kulturní centrum Bar/ák.“
„Chtěl bych požádat občany, kteří mají historické fotografie Paláce Svět, a zejména jeho interiérů, aby nám je poskytli. Rádi bychom připravili výstavu historie i budoucnosti budovy. Snímky a případné zajímavosti můžete posílat na adresu petr.vilgus@praha8.cz,“ uzavírá Petr Vilgus.

Palác Svět, konstruktivistický činžovní a obchodní dům vystavený v letech 1932–1934, by měl po rekonstrukci sloužit v podzemí a přízemí maloobchodu a službám, v horních patrech mají být převážně byty pro dlouhodobé hotelové nájmy.
ZAPOJTE SE
Staňte se součástí Palmovka Teď
CHCI BÝT SOUČÁSTÍ