Palác Svět v poločase rozpadu

19. Listopadu 2020

Již několik desetiletí sledují nejen obyvatelé Libně proměnlivý stav kulturní památky, kterou svým dílem proslavil tamní spisovatel Bohumil Hrabal – Paláce Svět.

Tato budova postavená ve dvacátých letech minulého století nikdy neměla na růžích ustláno. Každoroční průsaky spodní vody do sálu kina, statika, nezájem komunistických orgánů, povodně. To byly příčiny jejího postupného chátrání. Vše se podepsalo na jejím stavu natolik, že krátce po zpackané privatizaci ve prospěch nájemníků budovu získal Ital Antonio Crispino a pod dojmem proběhlé velké vody se pokusil o demolici.

Podcenil však kvalitu stavby a lásku domácích k tomuto kdysi libeňskému centru dění. Zbourat palác mu povoleno nebylo, naopak se jako reakce na jeho snahy budovu podařilo prohlásit za kulturní památku.

Majitel provádí rekonstrukční práce již 17 let. Často jistou stavební činností vyvolává v obyvatelích a politicích naději, že objekt směřuje ke své záchraně. Například jednatelka společnosti Crispino nemovitosti Miroslava Nečasová zhruba před rokem pro deník MF Dnes prohlásila, že rekonstrukce celé vnější strany paláce bude hotova právě do konce roku 2019. To se ale nestalo.

Pokuty, výhrůžky, prosby, snahy o likvidaci společnosti, nabídky k odkoupení za vyšší než tržní cenu nechávají majitele v klidu. Dle úřadů fungujících ve výkonu státní správy postupuje vesměs v rámci regulí. Díky občasným minimalistickým stavebním zásahům prováděným za pomoci „předpotopních“ technologií z rukou třech italských, ve Světě bydlících dělníků, balancuje na hranici vyvlastnění.

Začátkem letošního listopadu opět svitla jiskřička naděje v očích optimistů, majitel přivezl okna a začal je usazovat. Za měsíc ale stihl jen jedno. Tempo i způsob práce, při kterých se majitel soustřeďuje jen na fasádu a v interiérech se neděje krom občasného bourání nic, stále přetrvává.

Nabízí se otázky: Proč se tak děje? Dokdy bude trvat tento neuspokojivý stav? Může samospráva na radnici něco na dosavadním vývoji změnit? S největší pravděpodobností bylo a je záměrem majitele dobře uložit peníze do budovy, která při příznivé konstelaci hvězd půjde v budoucnu zbo- řit. Dokud bude majitelem současný vlastník, změny se s největší pravděpodobností nedočkáme. Palác Svět není ojedinělý, v centru rodné Caserty na Apeninském poloostrově má podobně zaned-banou stavební aktivitu.

Radnice MČ a její zmocněnci pro Palác se za dobu trvání neuspokojivý stav pokusili změnit mnohokrát a vyzkoušeli všechny zákonné možnosti. Samospráva mnoho nástrojů nemá. Státní správa koná a musí konat vždy v mezích zákona. Jedinou možnou cestou v tuto chvíli je právě jeho změna. „Paláce Svět si vážíme a nedáme ho. Nedovolíme jeho majiteli jakkoliv ničit libeňskou domi- nantu. Budeme i nadále tlačit na úřady provádějící kontrolu stavby, aby majitele veškerými dostupnými prostředky donutila k dokončení rekonstrukce nebo k prodeji stavby,“ komentoval nynější situaci radní Michal Švarc (Patrioti s Trikolorou).

zdroj: měsíčník Osmička 12/2020

ZAPOJTE SE
Staňte se součástí Palmovka Teď
CHCI BÝT SOUČÁSTÍ