Divadlo pod Palmovkou je divadlem roku

18. Března 2019

DIVADLO POD PALMOVKOU JE DIVADLEM ROKU, INSENACÍ ROKU JE NĚCO ZA NĚCO POLSKÉHO REŽISÉRA JANA KLATY Z REPEORTÁRU ROVNĚŽ DIVADLA POD PALMOVKOU

Ceny divadelní kritiky, jejichž předávání hostilo právě Divadlo pod Palmovkou, byly rozdány v neděli 17. března 2019. Divadlo pod Palmovkou si z osmi cen odneslo hned dvě a to za Divadlo roku a Insenaci roku, kterou se stala Shakespearova hra Něco za něco v režii, úpravě a s hudbou Jana Klaty.

Něco za něco bylo nominováno společně s operu Sternenhoch uvedenou na prknech Národního divadla v Praze a představením Mýcení v Divadle na Zábradlí. Veronika Štefanová o hře říká: “Něco za něco nabízí poetiku, která v českých divadelních končinách není hned tak k vidění. Insenace je společensky angažovaná, vtipná, nikoliv prvoplánově líbivá, provokativní a zároveň je skrz všechny chytré škrty srozumitelná”. Cenu z rukou váženého divadelního profesora Jana Císaře převzala dramaturgyně Iva Klestilová. Hru Něco za něco můžete na prknech divadla vidět v letošní divadelní sezóně v termínech 4.dubna a 7. května od 19:00 hodin.

V kategorii Divadlo roku se společně s Palmovkou umístilo mezi prvními třemi Divadlo na Zábradlí Praha a Komorní scéna Aréna Ostrava. Palmovka zvítězila i díky tomu, že má ambiciózní dramaturgii, která dává prostor dramatizacím a dramatickým dílům mladých domácích autorů, otevírá možnosti pro spolupráci s divadelními tvůrci evropského formátu, dále za festival Palm off fest, o kterém lze po dosavadních třech ročnících uvažovat jako o jedné z nejdůležitějších divadelních událostí v České republice. Michal Lang, ředitel Divadla pod Palmovkou řekl: Na originální zpracování divadelních představení navazuje Palmovka například nedávnou premiérou hry Faust opět pod taktovkou polského režiséra Jana Klaty. V hlavní roli Fausta vyniká herec Jan Teplý.

Kromě dvou získaných ocenění měla Palmovka další skvělé nominace. jako Isabela ve hře Něco za něco byla nominována jako nejlepší ženský herecký výkon, role Vincentia ve stejné hře vynesla herce mezi tři finalisty a velmi oblíbená hra soutěžila v kategorii poprvé uvedená česká hra roku 2018.

Vtipem nabitým a originálním večerem provázeli dvorní herci Divadla pod Palmovkou Tomáš Dianiška a Jakub Albrecht. Nechyběl hudební doprovod v podobě zpěvu herečky Eriky Strákové a brněnské Terezy Marečkové. Ceny divadlení kritiky, jež navazují za ceny Alfréda Radoka zajišťuje časopis Svět a divadlo. Hlasování pro všechny kategorie se v letošním roce zúčastnilo na 80 divadleních publicistů. 

Zdroj: Divadlo pod Palmovkou

ZAPOJTE SE
Staňte se součástí Palmovka Teď
CHCI BÝT SOUČÁSTÍ