Palmovka se konečně dočká změn, přibude zeleň, kavárny i nová škola

25. Ledna 2021

Ačkoliv je Palmovka hlavním centrem Prahy 8, už dlouhé roky nevypadá tak, jak by si zasloužila. Věci se ale dávají do pohybu, a tak by se občan é  měli brzy dočkat velké proměny tohoto klíčového území. Na světě už je dokonce i územní studie celého projektu.

Na dnešní Palmovku není zrovna pěkný pohled. Již brzy by se ale mohla stát výkladní skříní Prahy 8. Z místa, kudy většina lidí jen prochází, by se mělo stát místo, kde budou chtít občané trávit svůj volný čas, nakupovat, bavit se i pracovat. Výstavba nových bytových domů v těsné blízkosti lokality má navíc do oblasti přivést nové obyvatele.

Území Palmovky je důležit é rozvojov é centrum Prahy, kter é bylo dlouhou dobu opomíjen é , a to p ředevším z důvodu majetkově složitých vztahů a nejasn é budoucnosti v oblasti dopravní infrastruktury. Teď se ale blýská na lepší časy. Podle územní studie v místě vzniknou nové parky, promenády, sportoviště, mateřská a základní škola, poliklinika, kavárny, restaurace, obchody, ale i kanceláře či nové prostory radnice. Sou částí studie je tak é návrh koncepce automobilov é dopravy a parkování v oblasti. Cílem je, aby Palmovka žila, a to jak během pracovních dnů, tak i po večerech a o víkendech. To má zajistit právě polyfunkční využití tamního prostoru.

Díky územní studii mají být změny promyšlené, citlivé a s důrazem na funkčnost a kultivovanost veřejného prostoru. Dbát se bude na rozmístění objektů v prostoru, dostatek zeleně, použité materiály i na architektonické zpracování budov a mobiliáře. Venkovní prostory by měly být přehledné a měly by být uzpůsobeny pohybu většího množství lidí. Měly by ale také zvládnout konání trhů či venkovních kulturních akcí. Zele ň pak bude tvořena prim árně stromy větvenými v dostatečn é podchozí výšce, které budou vytvářet stín a příjemné mikroklima i v horkých letních dnech. A zazelenat by se měly také tramvajové pásy: „Vegetační povrch ze sukulentů snižuje náklady na údržbu životního cyklu tratě, jelikož oproti travinným a travobylinným pásům nevyžaduje tak vysokou dotaci na vodu a sestřih,” stojí v územní studii.

„Územní studie je  zárukou  vzniku kontinuálně kvalitního prostředí , “ říká k přípravám proměny radní Prahy 8 pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík a dodává: „Mám velkou radost, že se věci dávají do pohybu a že Palmovka skutečně projde proměnou, kterou si zaslouží a na kterou dlouhé roky čekáme.”. Průběh příprav i samotné proměny pak mohou občané sledovat také na webu www.PalmovkaTED.cz . K územní studii je plánován i workshop pro veřejnost.

ZAPOJTE SE
Staňte se součástí Palmovka Teď
CHCI BÝT SOUČÁSTÍ