Palmovka: Změna k lepšímu na spadnutí

18. Října 2019

Když jdete po Palmovce, máte dojem, že jste v minulém století, tedy v době vzniku nynějšího vzhledu tohoto místa.

Libeň – Vedení Prahy 8 navazuje na minulé studie úpravy Palmovky a připravuje prostupné a přehledné řešení celé křižovatky. Vyvýšené betonové bariéry obklopující tramvajovou tepnu zmizí, nahradí je nový povrch, zeleň a posezení. Jde o několik projektů. Některé jsou časově náročnější. Radnice začíná menšími kroky. Nejaktuálnějším projektem je předláždění okolí tramvajové křižovatky a zastávek a prostoru před bankou „Chceme z prostoru místo pro setkávání, konání kulturních akcí i například trhů,“ uvedl radní Tomáš Hřebík (TOP 09 a STAN), radní pro strategický rozvoj.

Zmizí vyvýšené betonové travnaté plochy, dnes plné odpadků. Celý prostor křižovatky se zpřehlední a náměstí se otevře, odstraní se bariéry. „Slibujeme si, že se z páteřního dopravního uzlu stane místo pro trávení volného času. Nevzhledné travnaté plochy nahradí moderní estetická zeleň, která místo i ochladí. Podpořit by to mohl i další z připravovaných projektů, a to kontejnerová kavárna s pódiem, která dá místu úplně nový rozměr,” upřesnil Petr Pelc (TOP 09 a STAN), gesční zastupitel Prahy 8 pro oblast Palmovky. 

Betonový povrch chodníků se promění v pražskou mozaiku se stejným vzorem jako nově předlážděná část ulice Na Žertvách. Vybrané části křižovatky budou pokryté mlatem, který dobře vsakuje dešťovou vodu. Společně s pnoucí zelení a specifickým mobiliářem budou vytvářet oázu v ruchu velkoměsta. Dojde také ke změně dopravního značení: dnešní pěší zónu Na Žertvách a v části ulice Zenklova chce Praha 8 rozšířit na celou křižovatku. 

Radnice spolu s architekty ze společnosti UNIT a DPP našla cestu, jak prostranství doplnit vzrostlou zelení. V místě totiž nelze zasadit stromy kvůli stropní desce metra. Architekti ze společnosti UNIT vymysleli unikátní řešení: konstrukci, díky níž se vužijí sloupy trakčního vedení tramvajové trati pro popínavé rostliny. „Museli jsme splnit přísné bezpečnostní požadavky, jde o první řešení svého druhu v Praze,” řekl Filip Tittl, jeden ze spoluautorů řešení. Popínavé rostliny budou doplněny další vegetací obdobně, jako se již podařilo s nově umístěným mobiliářem v ulici Na Žertvách. Samozřejmě vyvstává otázka zakonzervované Nové Palmovky, která by prostor pozvedla. V tuto chvíli radnice stále trvá na tom, že chce rozestavěnou budovu prodat. Kupec se ale zatím nenašel.

Autor: Oskar Kruptík. Naše Praha 8, 18. 10. 2019

ZAPOJTE SE
Staňte se součástí Palmovka Teď
CHCI BÝT SOUČÁSTÍ