Pražská TSK vypsala výběrové řízení na projekt opravy Libeňského mostu

29. Května 2019
Pražská Technická správa komunikací vypsala výběrové řízení na projektovou dokumentaci pro celkovou opravu Libeňského mostu. Vytvoření materiálů má vyjít maximálně na 42 milionů Kč. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek.

Vybraná firma vypracuje pro Technickou správu komunikací (TSK) a město projektovou dokumentaci na celkovou opravu mostu, která bude sloužit pro územní řízení včetně projednání změny územního rozhodnutí.

Dokument poslouží i k získání stavebního povolení nebo jako podklad pro výběr zhotovitele. Zájemci mohou své nabídky podávat do 27. června.

Vedení Prahy na konci dubna vybralo variantu počítající s posílením, ne náhradou stávající konstrukce. Jde o druhou nejlevnější ze čtyř navržených variant, podle odhadu Kloknerova ústavu ČVUT vyjde na 476,9 milionu.

Opravy základů a pilířů by měly začít letos, práce na mostovce na konci roku 2021.

Libeňský most z roku 1928 je v havarijním stavu, dosud se nikdy neopravoval. Minulé vedení Prahy prosazovalo jeho zbourání, avšak to současné rozhodlo o opravě.

Vedení města vycházelo při rozhodování o postupu z posouzení variant oprav, které zpracoval Kloknerův ústav. Zvolená varianta je druhou nejméně invazivní a druhou nejlevnější.

Ta s úplně nejmenšími náklady - asi 367,4 milionu korun - počítala se zachováním oblouků ve stávající podobě. Nejdražší za 586 milionů navrhovala zbourání značné části kleneb mostu a výměnu oblouku, což by zvýšilo životnost mostu nad 75 let.

Zvolená varianta zvýší životnost konstrukce nejméně o padesát let. Řešení spočívá zejména ve výměně konstrukcí předpolí mostu, které jsou kvůli korozi ve špatném stavu, a zesílení obloukové části.


Podle závěrů Kloknerova ústavu se jedná o kompromisní řešení z hlediska nákladů, doby nutného uzavření mostu a dopravní kapacity. Opravená konstrukce bude schopna unést obousměrný tramvajový provoz, osobní auta i nákladní vozy do 32 tun.

Problémy se stavem mostů má Praha dlouhodobě. Na začátku prosince 2017 spadla lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé. Policie v případu obvinila dva lidi.

Praha se zabývá také opravou Hlávkova mostu, který nyní zkoumají odborníci. Ve špatném stavu je i Palackého most a připravuje se oprava Barrandovského mostu.

Zdroj: IDnes.cz

ZAPOJTE SE
Staňte se součástí Palmovka Teď
CHCI BÝT SOUČÁSTÍ