Tip na procházku: Hrabalovou Libní přes ostrov plný kontrastů až do holešovických doků

27. Října 2020

Bývalé dělnické čtvrti Holešovice a Libeň se v posledních letech razantně proměňují. Vydejte se na čtyřkilometrovou vycházku startující na místě nedaleko domku Bohumila Hrabala a zakončenou v holešovickém přístavu.

Ze stanice metra Palmovka vystupte ve směru ulice Na Žertvách. Dostanete se na autobusové nádraží, odkud pokračujte doprava podél nástupních ostrůvků až na parkoviště Na Hrázi. Na jižní straně ho obklopuje rozsáhlá zeď s plochou 333 metrů čtverečních, na níž svým dílem uctilamalířka Tatiana Svatošová památku slavného spisovatele, kterého z nedalekého stanoviště autobusů vídávala odjíždět do Kerska.

Její obrazy jsou plné odkazů k autorově dílu a zálibám, nechybí tu pověstné kočky, automat Svět, úryvky z Hrabalových textů nebo výjev Pocta Jacksonu Pollockovi, který je narážkou na literátův obdiv k americkému expresionistickému výtvarníkovi.

Údolí Rokytky

Zamiřte do ulice Kotlaska a na náměstí Dr. Václava Holého, až se přiblížíte k mostu přes říčku Rokytku v ulici Zenklova. Přejděte přes něj a zabočte doleva až do ulice U Českých loděnic. V příjemném údolí si povšimněte historického Löwitova mlýna z poloviny osmnáctého století, který aktuálně čeká na kulturní využití. Rovně dojdete až k dětskému hřišti, kde můžete chvíli posedět s ratolestmi.

Libeňský ostrov

Přejděte plavební komory a nezapomeňte se při tom rozhlédnout po libeňském přístavu, který si možná v prvé chvíli spletete s Manhattanem. Východní část ostrova se svými luxusními rezidencemi připomíná spíše zahraničí, zatímco v ostře kontrastující západní části poznáte, že jste doma.

V zahradnické osadě si zajděte do hospůdky U Budyho (pokud bude mít okénko otevřeno), která nabízí neskutečně lidové ceny. Půllitr piva mají za 22 korun, většinu kořalek si můžete dát za 25 korun a k tomu třeba šest bramboráčků za čtyři pětky. Anebo si zahrát nohejbal na přilehlém kurtu. Možná vám místo bude povědomé, protože se tu natáčela komedie U mě dobrý režiséra Jana Hřebejka.

Vetřelci a volavky Zdeňka Němečka

Vraťte se do ulice Menclova, která ostrov rozděluje na obytnou a rekreační část. Zamiřte cestou doprava směrem ke slepému rameni Vltavy, až narazíte na venkovní ateliér soch Zdeňka Němečka, který ve druhé polovině minulého století zpracovával převážně sportovní tematiku. Mezi jeho nejznámější díla patří Hokejista před Velkou sportovní halou na holešovickém Výstavišti nebo Poselství u strahovského stadionu.

TOKOVO

Od Němečkových plastik se vydejte po schodech nahoru na Libeňský most a přejděte ho. Na nejbližších semaforech zabočte doprava do ulice Jankovcova, kde nemůžete přehlédnout zdejší dominantu, devatenáctipatrové sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu, které je známé jako TOKOVO. Do pozdně brutalistní budovy z poloviny sedmdesátých let se kdysi chodilo nakupovat západní zboží, měla tu totiž pobočku prodejna Tuzex. 

Holešovický přístav

Pokračujte dál rovně ulicí a u Státní plavební správy se vydejte doprava směrem k bytovým domům, až dojdete do holešovického přístavu. Stejně jako v libeňském i tady panuje jistý nepoměr mezi honosnou zástavbou a drahými čluny na jedné straně a rezavějícími nákladními loděmi v přístavní kose. Běžte na konec mariny, až narazíte na dětské hřiště. Ulicí U Pergamenky dojdete na Ortenovo náměstí, odkud se tramvají můžete dostat na nejbližší stanice metra Nádraží Holešovice, Vltavská či Palmovka.

Zdroj: https://www.informuji.cz/clanky/8294-prochazky-prahou-hrabalovou-libni-pres-ostrov-plny-kontrastu-az-do-holesovickych-doku/

ZAPOJTE SE
Staňte se součástí Palmovka Teď
CHCI BÝT SOUČÁSTÍ