Území u Vltavy se již brzy promění

21. Června 2021

Byly doby, kdy se mezi Pražany šířilo pořekadlo „Karlínu a Libni zdaleka se vyhni“. Tohle rčení ale už nějakou dobu naštěstí neplatí a za pár let si na něj někdo vzpomene opravdu jen stěží. Toto území je na vzestupu a již brzy se dočká dalších pozitivních změn.

Jedním z míst, které se dočká výrazné proměny, jsou takzvané Libeňské kosy. Jde o strategicky významné místo z pohledu rekreačního zázemí Prahy, jehož potenciál doposud není téměř vůbec využit. Vzhledem k narůstajícímu zájmu o sport a rekreaci ve městě, i s ohledem na očekávaný nárůst počtu obyvatel v okolí (kromě Libně procházejí velkým rozvojem také nedaleký Karlín či Bubny) je toto území budoucím klíčovým prvkem pražské rekreace. Zanedbané areály tu mají již brzy nahradit sportoviště a koupaliště, ale také nábřeží s vycházkovou promenádou, kotvištěm pro malá plavidla, kavárnami nebo venkovním kinem.

Změnami projde také nedaleký Rohanský ostrov. Na území o rozloze 56 hektarů od Karlína po Libeň vznikne metropolitní přírodní park. V meandru Vltavy plánuje Praha zachovat tamní městskou divočinu a většinu oblasti revitalizovat pro volnočasové aktivity. Území také musí plnit funkci protipo- vodňové ochrany Prahy. „Na Rohanském ostrově nebude opomenuta ani potřebná infrastruktura a za městskou část navrhujeme v tomto území vystavět dvě školy, mateřské školy a zdravotnické zařízení typu polikliniky,“ informoval radní MČ Praha 8 pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík (TOP 09 + STAN).

A opomenut nebude ani hojně diskutovaný Libeňský most, jehož „život“ visel už několikrát doslova na vlásku. Nakonec ale k zemi nepůjde: „Dvě třetiny Libeňského soumostí leží na území městské části Praha 8. Původně jsme se k budoucnosti této stavby stavěli ryze pragmaticky, byli pro její zbourání a následné zhotovení repliky.

Z této varianty jsme však ustoupili díky zjištěním z velice detailního průzkumu skutečného stavu, jehož iniciátorem byl náměstek primátora Adam Scheinherr. Nyní jsme tedy ve shodě na rekonstrukci této architektonické památky,“ sdělil radní Hřebík.

Výše uvedené změny budou mít za následek zvýšení atraktivity celé lokality. V kombinaci
s plánovaným rozvojem přilehlé Palmovky vznikne v této části města moderní čtvrť, kde se skloubí komfortní bydlení s výbornou dostupností služeb a dalekosáhlými možnostmi rekreace. Libni se tak už navzdory zastaralému rčení nikdo vyhýbat nebude, spíše naopak.

Zdroj: MČ P8

ZAPOJTE SE
Staňte se součástí Palmovka Teď
CHCI BÝT SOUČÁSTÍ