V Libeňském světě vystřídá Hrabala Arnošt Lustig

1. Listopadu 2021

Návraty: Cukr, chleba, Lustig. Tak se jmenuje nová výstava v nedávno vzniklém centru historie a kultury nazvaném „Libeňský svět“. Jak už její název napovídá, je věnovaná libeňskému rodákovi, spisovateli, novináři a scénáristovi Arnoštu Lustigovi. 

Arnošt Lustig byl autorem 24 novel a románů, 15 povídkových souborů, mnohých biografických textů a esejí a 13 scénářů, podle nichž byly natočeny mezinárodně oceňované filmy. Za své dílo byl nominován na prestižní ceny, včetně Nobelovy ceny, Pulitzerovy ceny nebo Man Bookerovy ceny za dlouhodobý přínos světové literatuře. „Co bychom měli učinit, abychom změnili svět,“ táže se spisovatel Arnošt Lustig. Rozhodl se že bude psát poté, co mu jeho oblíbený učitel z rodné Libně nevěřil, když mu po válce vyprávěl o vyhlazovacích nacistických táborech. Jeho pouť začala v roce 1926 právě zde, v činžovním domě na libeňské Královské třídě, dnešní Sokolovské ulici, která patřila do Libně. Jako chlapec přežil Osvětim a uprchnul z transportu smrti. 

 Jako novinář procestoval mnoho zemí a po roce 1968 odešel do exilu: žil v Izraeli, Jugoslávii a USA. Po návratu demokracie do Československa se vrátil i Arnošt Lustig, do Prahy i do Libně. Nová výstava, odkazující svým názvem na libeňské dětství, je také jakýmsi návratem Arnošta Lustiga do rodné čtvrti. Přináší několik desítek fotografií předních českých fotografů i snímky z rodinného archivu, předměty spojené s životem Arnošta Lustiga, jeho sběratelskými a cestovatelskými zálibami. Protože byl Arnošt Lustig především světově uznávaný spisovatel, nechybí ani vydání jeho knih – zejména typograficky cenné knihy z nakladatelství Československý spisovatel a mnohá zahraniční vydání. Součástí výstavy budou i originály filmových plakátů ke snímkům podle knih Arnošta Lustiga a filmové projekce dokumentárních filmů Evy a Josefa Lustigových. 

 Tuto výstavu uvádí ve spolupráci s radnicí Prahy 8 Nadační fond Arnošta Lustiga. „Rok 2021 je v pravdě lustigovský. V únoru jsme si připomněli výročí narození a v prosinci nedožité 95. narozeniny této libeňské i české spisovatelské osobnosti,“ uvedl jako hlavní důvod výstavy radní Michal Švarc (Patrioti). Centrum historie a kultury „Libeňský svět“ najdete v Pivovarnické ulici 3.

Zdroj: MČ P8

ZAPOJTE SE
Staňte se součástí Palmovka Teď
CHCI BÝT SOUČÁSTÍ