Vznikne prognóza vývoje obyvatelstva

1. Listopadu 2021

Radnice Prahy 8 zadává zpracování Prognózy vývoje obyvatelstva, zaměřené na vývoj počtu lidí v rozvojových oblastech.

Nová výstavba a velký zájem obyvatel o bydlení v naší osmé městské části znamená i potřebu navýšení kapacit základních a mateřských škol. Praha 8 vyzývá developery, aby se na zajištění potřebné infrastruktury podíleli. Na území městské části Praha 8 se nachází několik rozvojových lokalit, ve kterých se nyní nebo v blízké budoucnosti budou stavět bytové domy, díky čemuž v následujících dekádách vzroste počet obyvatel. 

Představitelé Prahy 8 se rozumné a ke svému okolí citlivé výstavbě nebrání, často se díky ní vyřeší i dlouhodobě zanedbané lokality, ale je potřeba s předstihem připravovat i vyhovující síť základních a mateřských škol – buď stavbou nových, nebo rozšiřováním současných školských zařízení. A není opravdu na co čekat. Již nyní je kapacita zejména mateřských škol v některých oblastech Prahy 8 nedostačující. Vzhledem k tomu, jak bouřlivý vývoj Praha 8 zaznamenávala a pravděpodobně zaznamenávat ještě bude, je s podivem, že se podrobné analýze počtu mateřinek a základních škol nevěnovaly i předchozí politické reprezentace. „Prognóza, kterou bude zpracovávat jedno z oslovených akademických pracovišť, naší městské části opravdu chybí. Nicméně i bez ní intenzivně řešíme nedostatek škol a školek, zejména v okolí Palmovky, Florence, Košinky, Na Korábě a také na Rohanském ostrově, kde bude postavena velkokapacitní ZŠ Rohan, na jejíž podobu se v těchto dnech vypisuje architektonická soutěž. V procesu je i rozšíření ZŠ a MŠ Petra Strozziho v Karlíně, kde přibude osm tříd v novém pavilonu, pro který se aktuálně vyřizuje stavební povolení,“ popisuje aktivitu radnice radní MČ pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík (TOP 09 + STAN). 

Samozřejmě není možné zůstat pouze u zjištění potřeb stávajících i budoucích obyvatel – na takto získané údaje je nutno ihned reagovat a uzpůsobit jim i investiční složku rozpočtu městské části. „Při všech jednáních s investory, kteří mají zájem realizovat své projekty na našem území, vždy podrobně probíráme dopad jejich výstavby na okolí. A to zejména s důrazem na potřeby zajištění kapacit v oblasti školství. S mnohými developery již máme uzavřené dohody, díky kterým se nám ve Fondu rozvoje MČ Praha 8 schraňují finance právě na takové účely,“ komentuje jeden ze zdrojů prostředků Hřebík. Dohody s developery, které zajišťují výstavbu nebo financování veřejné infrastruktury, uzavírá městská část téměř rok a za tu dobu je zasmluvněno již minimálně 50 milionů korun právě na výstavbu a rekonstrukci školských zařízení.

Zdroj: MČ P8

ZAPOJTE SE
Staňte se součástí Palmovka Teď
CHCI BÝT SOUČÁSTÍ